Zdanění ekonomické aktivity v České republice není výrazně příznivější než v Polsku, tvrdí odborníci z Polského ekonomického institutu. Naznačují však, že za určitých podmínek je podnikání u našich jižních sousedů výnosnější. Existují konkrétní částky.
Poté, co spojené pravice v polovině května oznámily Polskou Dohodu („Polski Ład“) – včetně plánu na přitažení šroubů daňových a odvodových některých podnikatelů – se téma relokace společností do České republiky znovu obnovilo. Jak ukázala data Google, počet dotazů na daňový systém našich jižních sousedů prudce vyskočil.
Nejde o žádnou novinku – stává se to téměř pokaždé, když vláda přichází s nepříznivými změnami pro podnikatele.
V Polské Dohodě vláda na jedné straně mimo jiné oznámila, zvýšení částky osvobozené od daně a zvýšení druhé daňové hranice (obě tyto příznivé změny se budou vztahovat i na osoby samostatně výdělečně činné platící daně podle daňové stupnice), ale na druhé straně- příspěvek zdravotního pojištění závisí na příjmu a není možné jej odečíst z daně.
Podle vládních odhadů tyto změny budou nevýhodné pro 60 procent podnikatelů. Předseda vlády Morawiecki zároveň některým z nich poradil: „zvažte, zda je lepší přejít na paušál“.
Společnost v České republice pouze pro daňové rezidenty
Experti z Polského ekonomického institutu mezitím ukázali rozdíly mezi principy zdanění a zdanění živnostníka v České republice a Polsku. Upozorňují, že „zdanění podnikání v České republice není výrazně příznivější než v Polsku“, ačkoli poznamenávají, že „za určitých podmínek může být systém v České republice skutečně atraktivnější“.
Připomínají však, že daňová rezidence je stanovena na základě místa skutečně vykonávané obchodní činnosti, a nikoli registrace společnosti.
Země zdanění je určena místem bydliště a střediskem životních zájmů. Podle zákona o PIT je osobou s bydlištěm na území Polské republiky fyzická osoba, která má centrum osobních nebo ekonomických zájmů na území Polské republiky (středisko životně důležitých zájmů) nebo která se na území Polské republiky zdržuje na více než 183 dní ve zdaňovacím roce, vysvětlují odborníci.
Jedním slovem – „fiktivní“ přemístění firmy do České republiky může znamenat problémy s polským finančním úřadem a sociálkou.
Jaké jsou však kromě právních otázek rozdíly v úrovni daní a příspěvků pro živnostníky? Pokud jde o příspěvky na sociální a zdravotní pojištění, jak vysvětlují ekonomové PIE, jsou úměrné základu daně.
Příspěvek na sociální pojištění je 29,2%a na zdravotní pojištění – 13,5%. Obvykle jsou však účtovány z poloviny daňového základu, takže ve skutečnosti poloviční částkou.
V Polsku se příspěvky na sociální pojištění vypočítávají paušálně. Formálně činí příspěvky na sociální pojištění (spolu s příspěvkem do Fondu práce) 31,64 procenta, ale počítá se z 60 procent. Vláda předpovídala plat v ekonomice v daném roce. V roce 2021 zaplatí podnikatelé na tomto účtu téměř 1 000 PLN za měsíc. Prozatím (podle vládních plánů – pouze do konce roku 2021) se 9% zdravotní příspěvek rovněž vypočítává paušálně a v roce 2021 je to 381,81 PLN za všechna živnostenská podnikání (základem pro výpočty je průměrná mzda v podnicích v podnicích ve čtvrtém čtvrtletí předchozího roku). Po plánovaných změnách se ale bude počítat v poměru k příjmu.
V Polsku i v České republice mohou začínající podnikatelé počítat se slevami. V Polsku může doba nižších příspěvků činit 2,5 roku – to je půl roku „příspěvku na zahájení činnosti“ a poté dva roky „preferenčních“ příspěvků (i když pak je teoreticky možné snížit příspěvky na sociální pojištění v některých letech pomocí „malého ZUS- u plus“). Podle PIE v České republice platí podnikatelé za první rok provozu minimální příspěvky v závislosti na průměrné mzdě v zemi.
Společnost v České republice je za určitých podmínek atraktivnější
Pokud jde o daně, jak vysvětlují ekonomové PIE – v České republice se splatná daň vypočítává dvěma způsoby. První – jednoduše jako procento skutečného příjmu, tj. po zohlednění doložených daňově uznatelných nákladů. Druhý – obvykle na základě 60/40, kde 60 procent příjmu lze „vhazovat“ do nákladů a daňový základ je 40% příjmu.
Pro toto pravidlo existují i jiné poměry, např. 80/20 pro zemědělskou činnost, avšak 60/40 je míra pro nezávislou činnost. Pravidlo 60/40 mohou používat lidé, jejichž příjem nepřesahuje 2 miliony Kč ročně [při současném kurzu přibližně 350 tisíc PLN. Daňová stupnice je progresivní a sazby se pohybují mezi 15 a 23 procenty, analyzují odborníci z Polského ekonomického institutu.
V Polsku mohou podnikatelé zřizovat účty mimo jiné za obecných podmínek (tj. podle 17/32% daňové stupnice), paušální 19% daň, paušální částka příjmů nebo daňový průkaz.
Jak upozorňují ekonomové PIE, „takto konstruovaný systém v České republice může být skutečně atraktivnější než v Polsku, ale za určitých podmínek“. Jaké jsou tyto podmínky?
Za prvé, když má podnikatel velmi nízké daňově uznatelné náklady ve vztahu k výši těchto příjmů (provozuje činnost s vysokou marží). Za druhé, když roční příjem nepřesáhne 2 miliony Kč, což umožňuje použití pravidla 60/40. Za třetí, když pro daný typ činnosti v Polsku není možné těžit z paušální částky z evidovaných příjmů. Začtvrté, když podnikatel vyčerpal možnost využívat výhod preferenčních příspěvků v polském systému – myslí si ekonomové.
Wieslaw Firla v.r., Mgr. Tomáš Ondruch v. r.